<iframe src="https://www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-NQRKNFQH&gtm_auth=6ykA1exRiHyCmKeVKe0Q2g&gtm_preview=env-1&gtm_cookies_win=x" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"></iframe></noscript>
ODŻYWIANIE

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o kawie

Mobilizujący do działania i aktywizujący procesy myślowe charakter kawy sprawia, że jest jednym z najpopularniejszych napojów na całym świecie. Przez wiele lat była posądzana o szkodliwe działanie, jednak najnowsze badania są bardziej optymistyczne. Doniesienia naukowe, wskazują wręcz na pozytywne aspekty zdrowotne spożywania naparu kawy!

Wartość odżywcza oraz właściwości kawy

W kawie, oprócz powszechnie znanej kofeiny, występuje około 1000 innych substancji chemicznych. Znajdziemy w niej między innymi: węglowodany, tłuszcze, wodę, białko, kwasy roślinne, garbniki, alkaloidy, minerały (magnez, potas), witaminy z grupy B (głównie niacynę) oraz substancje aromatyczne. Zawartość substancji jest różna, w zależności od tego, czy są to ziarna surowe, palone czy gotowy napar. Zależy to również od gatunku i pochodzenia kawy. Jej wartość energetyczna jest niska i wynosi jedynie 2 kcal/100 ml naparu kawy bez dodatków. Często przyjmuje się jednak, że kawa nie wnosi do diety dodatkowych kalorii.

Kofeina nie taka straszna, jak ją malują

Kofeina jest najważniejszą substancją czynną odpowiedzialną za pobudzające działanie kawy. Bardzo szybko i prawie całkowicie jest wchłaniana z przewodu pokarmowego do układu krążenia, gdzie po około godzinie osiąga maksymalne stężenie. Działanie kofeiny na ludzki organizm objawia się najczęściej:

  • zwiększeniem koncentracji,
  • poprawą czujności i nastroju,
  • redukcją zmęczenia i senności,
  • lepszą wydajnością ćwiczeń czy skróceniem czasu reakcji.

Podwyższone stężenie kofeiny utrzymuje się przez około 4 godziny w przypadku zdrowych dorosłych, natomiast u kobiet ciężarnych okres ten wynosi 9-11 h. Dodatkowo, organizm kobiet szybciej niż mężczyzn pozbywa się tej substancji.

Zawartość kofeiny w kawie jest różna i zależy między innymi od gatunku, a także procesów jakim została poddana (np. palenie) i sposobu przygotowania.

Czy wiesz, że…

  • W popularnym gatunku kawy Robusta znajduje się nawet dwukrotnie więcej kofeiny niż w łagodnej w smaku Arabice?
  • W kawie rozpuszczalnej (85 mg/125 ml) kofeiny jest nieco mniej niż w kawie czarnej (65 mg/125 ml), za to w tej samej ilości espresso ilość może być nawet ponad czterokrotnie większa (60 mg/30 ml)?
  • Kofeina zawarta jest również w takich produktach jak: herbata, czekolada, kakao, napoje energetyzujące typu cola, a także suplementy oraz leki?

Ile można spożywać kofeiny?

Za umiarkowane spożycie kofeiny uznaje się około 200 mg na dobę, co odpowiada liczbie 3–4 kaw espresso czy 3 filiżanek kawy rozpuszczalnej. W innych źródłach, podawana, rekomendowana wartość wynosi do 400 mg dziennie dla zdrowych dorosłych. Ta ilość nie wpływa na pogorszenie stanu zdrowia, w tym nie powoduje wzrostu ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, a także nie zmniejsza gęstości mineralnej kości osób, które spożywają odpowiednią ilość wapnia.  

Co się dzieje, gdy pijesz za dużo kawy?

Mimo określenia przez ekspertów zalecanej, bezpiecznej dziennej dawki kofeiny, u wielu osób zdecydowanie mniejsza ilość może przynieść niekorzystne skutki.  

Nadmierne, długotrwałe spożycie kofeiny (powyżej 500–600 mg dziennie) może powodować szereg niekorzystnych objawów, takich jak:

  • zbytnią pobudliwość,
  • uczucie niepokoju,
  • arytmię,
  • bezsenność,
  • bóle głowy,
  • problemy żołądkowe.

Może także prowadzić do uzależnienia. Śmiertelna dawka kofeiny wynosi natomiast około 5–10 g lub 150–200 mg/kg masy ciała.