Praca niezgodna z Twoimi oczekiwaniami i umiejętnościami
Jesteśmy różni, mamy zróżnicowane wymagania, umiejętności i talenty. Dlatego tak ważna jest znajomość samego siebie, swoich potrzeb, mocnych i słabych stron. Wykonując pracę, która nie przynosi nam radości, nie podnosi naszych umiejętności i nie pozwala rozwijać wrodzonych talentów, wypalamy się szybciej i częściej popadamy w frustrację. Wyobrażasz sobie osobę, która pracuje zawodowo jako stewardessa, ale nie znosi częstej zmiany miejsc, pracy wśród ludzi i w dodatku kompletnie nie ma zdalności językowych? My też nie ?. Niestety nierzadko w kwestii pracy popadamy w pułapkę podyktowaną przyzwyczajeniami i schematycznym działaniem, dlatego warto przede wszystkim zweryfikować swoje kompetencje. W odkrywaniu talentów może być pomocny test Gallupa, czyli badanie CliftonStrengths, które wskazuje dominujące talenty z listy 34 możliwych do zweryfikowania. Pierwsza dziesiątka, która „wyjdzie na jaw” w wynikach badania podpowie Ci, jaką ścieżkę zawodową wybrać, a jaką pracę lepiej omijać szerokim łukiem.

Nieplanowane działanie
W rozwoju zawodowym, podobnie jak w kształtowaniu sylwetki, potrzebny jest plan. Po pierwsze – plan na siebie i wizja tego, gdzie chcę być za rok, pięć czy dziesięć lat. Po drugie – dobry plan rocznych, miesięcznych, a nawet tygodniowych obowiązków w pracy. Planując działania, potrafimy łatwiej ocenić, ile czasu coś nam zajmie. Efektywne zarządzanie czasem i planowanie projektów, które na Ciebie czekają, to najlepsza rzecz, jaką możesz dla siebie zrobić: masz wtedy poczucie skutecznej kontroli nad nieubłaganymi terminami, a przede wszystkim poczucie własnej sprawczości – w pracy i poza nią. Planuj więc, rozpisuj rzeczy do zrobienia, grupuj je w odpowiednie kategorie, rozdzielając obowiązki na poszczególne dni tygodnia czy pory dnia. Nie będziesz mieć wtedy wrażenia, że czas przecieka Ci przez palce ani, co gorsza, że dany projekt Cię przerasta.

Brak wyznaczonych celów
Cele napędzają do działania każdego z nas. Wystarczy posłuchać sportowców, którzy chyba najlepiej wiedzą, jak ważna, obok rywalizacji, jest wizja celu. Cele zawodowe są równie ważne, jak te w życiu prywatnym – i wcale nie chodzi o to, że praca ma stać się całym Twoim życiem. Rzecz w tym, żeby czerpać jak największą satysfakcję z tego, co robisz i jak to robisz, a realizacja celów przyniesie ogromną gratyfikację i podniesie poczucie własnej wartości. Wyznaczając sobie cele, nie zatrzymujesz się w miejscu na długie lata, tylko zyskujesz realną szansę rozwoju zawodowego. Koniec roku to dobry moment, żeby odpowiedzieć sobie na pytanie, co udało Ci się na ten moment osiągnąć, a co jeszcze musisz zrobić w bliższej i dalszej perspektywie, aby dotrzeć na wymarzoną metę.

Lęk przed nowym
To, co nowe, z reguły jest nieznane, a więc budzi lęk, wywołuje unik i skłonność do odraczania decyzji w czasie. Nie zawsze jest łatwo zmienić dotychczasowe przyzwyczajenia, lokalizację czy charakter pracy, nawet gdy podskórnie czujemy, że miejsce, w którym aktualnie się znajdujemy, bardziej nam szkodzi, niż wzbogaca o nową wiedzę czy wyzwania zawodowe. Niestety, przyzwalając sobie na „pielęgnowanie” tego lęku, stagnację i hamowanie własnych aspiracji, zamykamy się na to, co nowe – i prawdopodobnie o wiele lepsze dla nas samych. Bez zmiany nie ma progresu, pamiętaj! A lęk zazwyczaj szybko mija, gdy tylko oswoimy się z nową sytuacją ?
Pracodawca, który zapomina o potrzebach pracowników
Czy pracodawca może hamować nasz rozwój zawodowy? Niestety tak. Na rozwój zawodowy i efektywność w pracy wpływa w ogromnym stopniu to, czy mamy możliwość uczestniczyć w pobudzających nasz intelekt kursach oraz rozwijać się poza pracą, skupiając na własnych zainteresowaniach. Eksperci od rozwoju zawodowego są zgodni, że dostęp do benefitów pracowniczych wpływa na możliwość samorealizacji. W raporcie Pracuj.pl, Benefity – czyli co motywuje pracowników?*, czytamy, że dla 70% ankietowanych ważne są szkolenia, 62% respondentów docenia dostęp do opieki medycznej, zaś dostęp do karty sportowej znalazł się tuż za podium, bo na czwartym miejscu. Chcemy czuć się doceniani i mieć szansę samorealizacji, a jednocześnie mamy świadomość, że od naszej kondycji zdrowotnej, dostępu do szkoleń czy zajęć językowych zdecydowanie zależy to, jak postrzegamy miejsce pracy. Szeroka oferta benefitów i przyjazne środowisko pracy, w którym możemy czuć się docenieni sprawia, że praca przestaje być wyłącznie źródłem dochodów, a staje się inspirującą przestrzenią do rozwoju, który przynosi nam satysfakcję i spełnienie.
Bibliografia
*Badanie Benefity oczami pracowników przeprowadzone wśród użytkowników Pracuj.pl przeprowadzone przez Pracuj.pl, N= 2319, grudzień 2017.