<iframe src="https://www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-NQRKNFQH&gtm_auth=6ykA1exRiHyCmKeVKe0Q2g&gtm_preview=env-1&gtm_cookies_win=x" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"></iframe></noscript>
ROZWÓJ

5 przeszkód hamujących rozwój zawodowy

Rozwój zawodowy to wyzwanie, przed którym prędzej czy później staje niemal każdy z nas. Co robić, aby praca była rozwijającym doświadczeniem, a nie przykrą koniecznością, która pochłania większość czasu i w dodatku nie wykorzystuje Twojego potencjału? Przedstawiamy 5 najczęstszych przeszkód hamujących rozwój zawodowy – pokonaj je i ciesz się pracą na miarę swoich oczekiwań!

Praca niezgodna z Twoimi oczekiwaniami i umiejętnościami

Jesteśmy różni, mamy zróżnicowane wymagania, umiejętności i talenty. Dlatego tak ważna jest znajomość samego siebie, swoich potrzeb, mocnych i słabych stron. Wykonując pracę, która nie przynosi nam radości, nie podnosi naszych umiejętności i nie pozwala rozwijać wrodzonych talentów, wypalamy się szybciej i częściej popadamy w frustrację. Wyobrażasz sobie osobę, która pracuje zawodowo jako stewardessa, ale nie znosi częstej zmiany miejsc, pracy wśród ludzi i w dodatku kompletnie nie ma zdalności językowych? My też nie ?. Niestety nierzadko w kwestii pracy popadamy w pułapkę podyktowaną przyzwyczajeniami i schematycznym działaniem, dlatego warto przede wszystkim zweryfikować swoje kompetencje. W odkrywaniu talentów może być pomocny test Gallupa, czyli badanie CliftonStrengths, które wskazuje dominujące talenty z listy 34 możliwych do zweryfikowania. Pierwsza dziesiątka, która „wyjdzie na jaw” w wynikach badania podpowie Ci, jaką ścieżkę zawodową wybrać, a jaką pracę lepiej omijać szerokim łukiem.

Pracodawca, który zapomina o potrzebach pracowników

Czy pracodawca może hamować nasz rozwój zawodowy? Niestety tak. Na rozwój zawodowy i efektywność w pracy wpływa w ogromnym stopniu to, czy mamy możliwość uczestniczyć w pobudzających nasz intelekt kursach oraz rozwijać się poza pracą, skupiając na własnych zainteresowaniach. Eksperci od rozwoju zawodowego są zgodni, że dostęp do benefitów pracowniczych wpływa na możliwość samorealizacji. W raporcie Pracuj.pl, Benefity – czyli co motywuje pracowników?*, czytamy, że dla 70% ankietowanych ważne są szkolenia, 62% respondentów docenia dostęp do opieki medycznej, zaś dostęp do karty sportowej znalazł się tuż za podium, bo na czwartym miejscu. Chcemy czuć się doceniani i mieć szansę samorealizacji, a jednocześnie mamy świadomość, że od naszej kondycji zdrowotnej, dostępu do szkoleń czy zajęć językowych zdecydowanie zależy to, jak postrzegamy miejsce pracy. Szeroka oferta benefitów i przyjazne środowisko pracy, w którym możemy czuć się docenieni sprawia, że praca przestaje być wyłącznie źródłem dochodów, a staje się inspirującą przestrzenią do rozwoju, który przynosi nam satysfakcję i spełnienie.

Bibliografia

*Badanie Benefity oczami pracowników przeprowadzone wśród użytkowników Pracuj.pl przeprowadzone przez Pracuj.pl, N= 2319, grudzień 2017.