<iframe src="https://www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-NQRKNFQH&gtm_auth=6ykA1exRiHyCmKeVKe0Q2g&gtm_preview=env-1&gtm_cookies_win=x" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"></iframe></noscript>

Bliskość i autonomia. Jak znaleźć równowagę w związku?

W życiu uczuciowym balansujemy między potrzebą bliskości, a pragnieniem zachowania własnej przestrzeni i niezależności. Nie ma jednak jednej, wzorcowej proporcji między tymi dwiema tendencjami, która sprawdziłaby się w każdym związku. Jak więc znaleźć równowagę? Oto kluczowe wskazówki, które mogą pomóc.

Autonomia i bliskość – czym są w relacji?

Autonomia w kontekście relacji oznacza niezależność i możliwość samostanowienia, czyli prawo każdego z partnerów do decydowania o sobie. Z kolei bliskość, zwana również intymnością, to stan głębokiego emocjonalnego porozumienia dwóch osób, w którym przestrzeń osobista każdej ze stron może zostać przekroczona przez drugą stronę bez wywoływania dyskomfortu. Intymność to cecha bliskich, czułych, pełnych miłości relacji osobistych, wymagająca od partnerów wzajemnego zrozumienia i empatii. W związku romantycznym stale balansujemy pomiędzy potrzebą bliskości, a pragnieniem zachowania autonomii, starając się budować relację opartą zarówno na więzi, jak i niezależności.

Pięć cech osobowości a nasze potrzeby

Każdy z nas jest wyjątkowy. Oprócz podstawowych potrzeb niezbędnych do przetrwania, które są uniwersalne, posiadamy też zestaw specyficznych potrzeb, dostosowanych do naszego stylu osobowości i doświadczeń życiowych. Wynika to z różnic indywidualnych – odmiennych temperamentów i cech charakteru, jak również naszej dotychczasowej historii, która uczy nas, czego pragniemy, a czego wolimy unikać. Dotyczy to każdej sfery naszego życia, także związków romantycznych.

Nasze potrzeby mogą być silnie powiązane z cechami osobowości. W psychologii, jedną z podstawowych teorii cech osobowości jest Pięcioczynnikowy Model Osobowości, zwany „Wielką Piątką” opracowany przez Paula Costę i Roberta McCrae. Model tenzawiera pięć podstawowych cech, które posiadamy wszyscy, ale u niektórych osób poszczególne cechy mogą być bardziej wyraziste, u innych – mniej.

Wielka Piątka cech osobowości

  1. Ekstrawersja – określa potrzebę obecności innych ludzi w naszym życiu oraz sposób, w jaki wchodzimy w interakcję z otoczeniem.
  2. Otwartość na doświadczenie – odnosi się do potrzeby eksplorowania nowych doznań.
  3. Neurotyczność – odzwierciedla nasz sposób reagowania emocjonalnego na różne sytuacje.
  4. Sumienność – wiąże się z umiejętnością orientacji na realizację celów oraz zdolnością do samokontroli.
  5. Ugodowość – opisuje naszą skłonność do zachowań prospołecznych i gotowość do współpracy.

W zależności od natężenia poszczególnych cech osobowości, nasze podejście do bliskości i autonomii w związku może się różnić. Oto kilka przykładów:

  1. Osoba z wysoką ekstrawersją i dużą otwartością na doświadczenia prawdopodobnie będzie potrzebować więcej autonomii, co może wiązać się z poszukiwaniem stymulacji poza związkiem, np. poprzez częste wyjścia w gronie znajomych czy realizowanie nowych pasji.
  2. Osoba o niskiej ekstrawersji i niskiej otwartości na doświadczenia może z kolei preferować znane, bezpieczne środowisko, wybierając spędzanie czasu w domu i wspólne aktywności z partnerem bez angażowania innych np. znajomych czy przyjaciół. Taka osoba może potrzebować więcej bliskości niż autonomii.

Analizując powyższy przykład widać, że jeśli osoby o tak różnych podejściach do bliskości i autonomii stworzyłyby związek, mogłoby to prowadzić do konfliktów, dopóki nie nauczyłyby się respektować potrzeb drugiej strony. Przyjrzyjmy się innemu rozkładowi cech:

  1. Osoba z wysoką ugodowością i niską neurotycznością może stawiać na pierwszym miejscu potrzeby partnera i łatwiej dostosowywać się do jego zasad, także w kwestii autonomii i bliskości. Choć sama może potrzebować dużej bliskości, jednocześnie może mieć tendencję do zaniedbywania tej potrzeby na rzecz bardziej dominującego partnera.
  2. Osoba o niskiej ugodowości i wysokiej neurotyczności nie unika konfliktów, a nawet może je prowokować. Może zatem mieć kłopot z utrzymaniem bliskości z partnerem i odczuwać silną potrzebę autonomii, której będzie stanowczo bronić, wszelkimi metodami.

Związek takiej pary może być wyzwaniem, gdyż jedna ze stron może łatwo przejąć kontrolę nad jego dynamiką, co w dłuższej perspektywie może prowadzić do zaniedbania potrzeb partnera o wysokiej ugodowości i niskiej neurotyczności.

Co jeszcze może nas różnić?

Oprócz różnic w cechach osobowości, które wpływają na nasze potrzeby autonomii i bliskości, istnieje kilka innych czynników, które mogą mieć znaczenie

  1. Styl przywiązania ukształtowany w dzieciństwie – jeśli w dzieciństwie doświadczyliśmy bezpiecznych więzi z rodzicami, prawdopodobnie będziemy łatwiej wchodzić w bliskie, pełne zaufania relacje z partnerem. Natomiast brak poczucia bezpieczeństwa w dzieciństwie może powodować strach przed bliskością
  2. Poprzednie doświadczenia – jeśli w przeszłości byliśmy w związku, w którym potrzeby obojga partnerów były zaniedbane na rzecz zbyt intensywnej bliskości, możemy w kolejnej relacji zaznaczać własną potrzebę autonomii, aby uniknąć podobnych problemów.
  3. Kontekst kulturowy i społeczny – czynniki takie, jak wartości kulturowe, pochodzenie społeczno-ekonomiczne i wychowanie, wpływają na nasz sposób komunikacji. Pary, które są świadome wpływów tych czynników i odpowiednio dostosowują swoje podejście, mogą skuteczniej radzić sobie z wyzwaniami, budując silniejsze, bardziej odporne na stres związki.

Znalezienie równowagi poprzez zróżnicowanie

Jak zatem zrozumieć własne potrzeby, a jednocześnie uwzględniać potrzeby partnera? Z podpowiedzią przychodzi koncepcja „zróżnicowania”, opisana przez psychologa, dr. Davida Schnarcha, który w swoich badaniach zajmował się zagadnieniem zdolności do pozostawania w związku z partnerem przy jednoczesnym zachowaniu poczucia własnej wartości i indywidualności. Schnarch sugeruje, że utrzymanie autonomii w związku pozwala partnerom na rozwój osobisty bez poczucia nadmiernej zależności. W zróżnicowanych związkach partnerzy potrafią trzymać się własnych przekonań, wartości i celów, jednocześnie szanując indywidualność partnera. Takie podejście wzmacnia równowagę między bliskością i autonomią. Zróżnicowanie nie oznacza emocjonalnego dystansu –wiąże się raczej z umiejętnością trzymania się własnych myśli, wartości i emocji nawet w obliczu różnic lub nacisków ze strony partnera.

Kluczowe elementy zróżnicowania według Davida Schnarcha

  1. Samoukojeniezróżnicowanie w relacji wymaga zdolności do radzenia sobie z własnymi emocjami, zamiast polegania na partnerze w tym zakresie. Schnarch podkreśla, że osoby w zróżnicowanych związkach potrafią samodzielnie radzić sobie z lękami i frustracjami, zmniejszając emocjonalne obciążenie partnera.
  2. Podtrzymywanie osobistych wartości i granic – zróżnicowanie wiąże się ze świadomością własnych wartości i granic przy jednoczesnym szacunku dla drugiej osoby. To podejście pozwala obojgu partnerom zachować autentyczność i uniknąć nadmiernego uwikłania, w którym indywidualne tożsamości mogą się rozmywać.
  3. Rozwijanie „solidnej elastyczności”koncepcja ta odnosi się do bycia wystarczająco elastycznym, aby wspierać wzajemny rozwój, jednocześnie zachowując stabilne podstawy własnej tożsamości. Schnarch uważa, że solidna elastyczność pozwala partnerom otwarcie wyrazić swoje prawdziwe ja w sytuacjach konfliktu, bez poczucia zagrożenia dla własnych wartości.
  4. Tolerancja dyskomfortuzróżnicowanie wymaga zdolności do tolerowania dyskomfortu emocjonalnego, zwłaszcza sytuacjach konfliktu lub różnicy zdań. Schnarch podkreśla, że zdolność tolerowania dyskomfortu – zamiast unikania go poprzez dystans lub nadmierną bliskość – pozwala partnerom efektywniej radzić sobie z konfliktami i budować intymność opartą na autentyczności i szczerości.

Zapoznając się z powyższymi punktami, trudno nie zauważyć jak wiele samoświadomości wymaga to podejście. Kiedy dostrzeżemy tę zależność, nie będzie dla nas zaskoczeniem, że Schnarch w procesie tworzenia zdrowego zróżnicowania w związku, zaleca takie praktyki, jak autorefleksja i dążenie do samopoznania. Z biegiem czasu sprzyja to budowaniu poczucia własnej wartości i indywidualności, które wspierają zarówno intymność, jak i autonomię, umożliwiając dalszy rozwój związku.

Podsumowanie

Każdy romantyczny związek jest wyjątkowy, ponieważ opiera się na indywidualnych różnicach w osobowości, wartościach, stylach przywiązania i doświadczeniach życiowych. Oznacza to, że nie ma uniwersalnej recepty na sukces w relacjach. Badania psychologiczne wskazują, że choć pewne zasady, jak odpowiednia komunikacja, mogą wspierać zdrowe relacje, to elastyczność i umiejętność refleksji są niezbędne, aby uwzględnić odmienną dynamikę każdej relacji. Zdrowy związek opiera się więc na tym, by potrzeby obu stron były zaspokajane. O rodzaju i intensywności tych potrzeb decydujemy jednak samodzielnie, poprzez pracę nad głębokim zrozumieniem samych siebie.

Bibliografia:

  1. American Psychological Association. (2015) APA Dictionary of Psychology (2nd ed.).
  2. Costa P.T. Jr., McCrae R.R. (1989). The NEO – PI/NEO-FFI Manual Supplement
  3. Odessa. FL.: Psychological Assessment Resources.
  4. Schnarch, D. (2009). Intimacy and Desire: Awaken the Passion in Your Relationship. New York: Beaufort Books.
  5. Mikulincer, M., & Shaver, P. R. (2007). Attachment in Adulthood: Structure, Dynamics, and Change. New York: Guilford Press.
  6. Holland AS, Roisman GI (October 2008). Big five personality traits and relationship quality: Self-reported, observational, and physiological evidence. Journal of Social and Personal Relationships. 25 (5): 811–29. doi:10.1177/0265407508096697. S2CID 28388979
  7. Gudykunst, W. B., & Nishida, T. (1983). The Influence of Cultural Individualism-Collectivism, Self Construals, and Individual Values on Communication Styles across Cultures. Human Communication Research, 9(3), 259–265.