Z tego artykułu dowiesz się:
- Jak dieta wpływa na produktywność i jakość pracy?
- Jakie błędy żywieniowe popełniają pracownicy?
- Jak firma może zapewnić im wsparcie w zdrowym żywieniu?
Czy wiesz, że… firma Johnson and Johnson przeliczyła, że każdy dolar wydany na program zdrowotny dla pracowników, promujący zdrowe żywienie i aktywność fizyczną, to niemal 3 dolary oszczędności dla pracodawcy? [1]
Na jakie aspekty pracy może wpłynąć dieta?
- Wyższa efektywność
Dane Światowej Organizacji Zdrowia są klarowne: regularne spożywanie zdrowych posiłków podnosi efektywność pracy o około 20%. Do podobnych wniosków doszła zresztą także inna organizacja: Health Enhancement Research Organization. Szacuje ona, że mowa tu nawet o 25% większej efektywności. Równie ważne jest regularne przyjmowanie zdrowych płynów. Okazuje się, że już niewielkie odwodnienie (na poziomie 2-3%, czyli takie, które odczuwamy jako suchość w gardle) przekłada się na 20% spadek efektywności pracy. [1] Krótko mówiąc – zdrowa dieta to efektywna praca.
- Niższa absencja
O tym, jak ważnym aspektem dla każdego pracownika i całej firmy jest absencja chorobowa, pisaliśmy już TUTAJ Tymczasem to właśnie posiłki w dużej mierze wpływają na odporność a ta z kolei na liczbę zwolnień L4. Z pomocą przychodzi tu menu bogate, chociażby w witaminę C czy nienasycone kwasy tłuszczowe.
- Lepsza atmosfera
Brak konfliktów i niepotrzebnych stresorów to lepsza praca całego zespołu. Tymczasem tak lubiane przez pracowników napoje – kawa i herbata, wpływają negatywnie na przyswajanie żelaza i magnezu, czyli pierwiastków odpowiadających właśnie za dobre samopoczucie czy odczuwanie stresu oraz zmęczenia. Dla dobrego funkcjonowania w pracy niezbędny jest także potas, którego brak może powodować podenerwowanie. Widać więc, że dobrze zbilansowana dieta może realnie wpłynąć na poprawę parametrów, które odpowiadają za atmosferę w firmie. A ta przekłada się na pracę i wyniki.
- Wyższa jakość
Brak koncentracji może generować kosztowne błędy a w skrajnych sytuacjach powodować nawet wypadki przy pracy. Odpowiadają za niego między innymi węglowodany. Te złożone (dostępne m.in. w surowych warzywach), istotnie poprawiają energię, podczas gdy te proste przyczyniają się do poczucia senności, uczucia ciężkości i problemów ze skupieniem. Na koncentrację wpływają także godziny posiłków a konkretnie odstępy między nimi. Nie powinny być one większe niż 3-4 godziny. Inaczej może dojść do spadku poziomu glukozy we krwi. Efekt? Brak koncentracji, ospałość czy rozdrażnienie. [2]
Jak wygląda praktyka? Badanie wykazało, że spośród 62% pracowników, przekonanych, że zdrowo się odżywiają, tylko 31% stosowało umiarkowanie zdrową dietę. [2]
Dietetyczne grzechy główne polskich pracowników
- Za późne jedzenie śniadań
Badanie „Żywieniowe nawyki pracujących Polaków”, przeprowadzone przez firmę DailyFruits, wykazało, że aż 46% pracujących Polaków je śniadanie zbyt późno. W efekcie, przez dużą część dnia, nie są tak produktywni, jak osoby o zdrowych nawykach żywieniowych. [2]
- Za mało posiłków
Z kolei badanie przeprowadzone przez IPSOS ujawniło, że aż 1/3 Polaków przez cały dzień pracy je mniej niż 2 posiłki. Sięgają zwykle po drugie śniadanie w postaci kanapek, a następnie po słodkie przekąski. [4] Inne badanie, zlecone przez serwis rekrutacyjny MonsterPolska.pl, pokazuje jeszcze bardziej niepokojący fakt - aż 15% Polaków w ciągu dnia pracy nie je w ogóle. [5]
- Przekąski zamiast owoców i warzyw
Wspomniane już słodkie przekąski to zresztą kolejny żywieniowy grzech w polskich firmach. Pracownicy wybierają je zamiast warzyw (których nie je regularnie aż 41% respondentów) czy owoców (po które nie sięga na co dzień aż 46% pracowników). [2]
- Za mało płynów
Królową napojów biurowych pozostaje kawa. Jednak generalnie mamy problem w nawodnieniem. Respondenci w ponad 50% nie wypijają dostatecznej ilości płynów. [2]
- Jedzenie przy biurku
Takie przyzwyczajenie niestety sprzyja pośpiechowi (który przekłada się na problemy gastryczne) i wybieraniu posiłków, które dostarczą szybkiego „kopa” energetycznego – co najczęściej oznacza solidną dawkę węglowodanów prostych. Tymczasem nawet 2/3 pracowników regularnie je swój główny posiłek właśnie przy biurku. [3] Nie tylko przekłada się to na złe nawyki żywieniowe, ale też jest wyjątkowo niehigieniczne i może powodować konflikty w zespole – zwłaszcza że intensywne zapachy mogą drażnić czy rozpraszać.
Co w takim razie może zrobić firma?
Oczywiście rolą firmy nie jest narzucanie pracownikom codziennej diety. Niemniej nadal istnieje wiele sposobów, by zwrócić ich uwagę na ten aspekt. Spora część z nich jest już z powodzeniem stosowana przez polskich przedsiębiorców. Pamiętajmy jednak, że kluczem do sukcesu jest synergia – tylko odpowiedni plan i połączenie wielu rozwiązań da pożądane efekty. Druga ważna zasada to „nic na siłę”, warto edukować i stwarzać okazję dla zdrowych rozwiązań. Zakazy i nakazy np. jedzenia w określonych miejscach czy godzinach mogą negatywnie wpłynąć na atmosferę w firmie.
Zdrowe rozwiązania dla pracowników
- Automaty z przekąskami
Przekąski i tak będą pojawiać się w biurze, ale możemy mieć wpływ na ich jakość. W maszynach mogą pojawić się np.: bakalie, gorzka czekolada, proteinowe słodycze bez cukru czy woda, zamiast batonów i słodkich napojów gazowanych.
- Wsparcie dietetyka
Eksperci są dziś praktycznie na wyciągnięcie ręki, a firma może dodatkowo ułatwić korzystanie z ich wsparcia, na przykład w ramach benefitów. Marka MultiLife udostępnia takie rozwiązanie w postaci 30-minutowych konsultacji z dietetykiem, po których każdy zainteresowany otrzymuje indywidualne wskazówki dotyczące swojego jadłospisu. Wszystko dostosowane do stylu życia i potrzeb danej osoby. Więcej szczegółów TUTAJ.
- Owocowe dni
Choć owocowe wtorki czy czwartki doczekały się już wielu żartów, to nadal idealny sposób, by przyzwyczajać pracowników do sięgania po zdrowe przekąski. Zdecydowanie pozostają lepszym wyborem niż np. piątek z pizzą – zwyczaj, który przybył do nas z amerykańskich startupów.
- Siła intranetu
Intranet może stanowić prawdziwą skarbnicę wiedzy. Można tu zamieszczać nagrania webinarów, artykuły czy linki z zachętą do pobrania bezpiecznych i sprawdzonych aplikacji, takich jak kreator diety MultiLife Diet, umożliwiający dopasowanie posiłków między innymi do stylu życia i ograniczeń pokarmowych.
- Stołówka lub aneks kuchenny
Miejsce do przygotowania i spokojnego zjedzenia posiłków to idealna alternatywa dla pospiesznego spożywania ich przy biurku. Sprzyja nie tylko zdrowemu jedzeniu, ale także integracji pomiędzy działami firmy, które rzadko się widują.
- Akcje i grywalizacja
Warto generować okazje do zdrowego jedzenia. Dlatego obok „owocowych dni”, można wprowadzać zdrowe tygodnie, w których pracownicy wysłuchają tematycznie dobranych webinarów lub wezmą udział w quizach z nagrodami.
- Wiedza na każdym kroku
Przydatne informacje i zachęty do zdrowego jedzenia można stosować w wielu miejscach – na przykład w postaci plakatów w korporacyjnej stołówce. Ważne by edukacji towarzyszył lekki, swobodny ton.
Niezależnie od tego, co wybierzemy, warto kierować się trzema prostymi zasadami:
- Twórz okazje – zamiast zakazów, wprowadzaj rozwiązania i miejsca w firmie sprzyjające zdrowym przyzwyczajeniom.
- Edukuj – spora część błędów wynika z niewiedzy, warto stworzyć łącznik między pracownikami a ekspertami.
- Planuj – owocowe wtorki nie wystarczą, działania prozdrowotne muszą być elementem planu strategicznego Twojej firmy.
Źródła:
- https://monitorurzedowy.pl/article/411/wplyw-odzywiania-na-efektywnosc-w-pracy
- https://www.pulshr.pl/rynek-zdrowia/zdrowa-dieta-poprawia-produktywnosc-pracownicy-o-tym-zapominaja,77621.html
- https://portal.abczdrowie.pl/spozywanie-jedzenia-w-pracy-przy-biurku-oslabia-produktywnosc-pracownikow
- https://posbistro.com/blog/pl/polacy-jedza-pracy/
- https://www.portalspozywczy.pl/dookola-rynku/wiadomosci/badanie-co-polacy-jedza-w-pracy,143558.html
- https://faktyozywnosci.pl/produkty-zwiekszajace-produktywnosc-mozgu/.