Dlaczego warto prowadzić budżet domowy?
W każdej firmie jest księgowa (o ile oczywiście wróciła już z urlopu), która pilnuje zarówno przychodów, jak i kosztów w biznesie. Czasem jest też doradca finansowy, który podpowiada najlepsze rozwiązanie aktualnego problemu, z którym zmaga się właściciel firmy.
Obydwoje chcą osiągnąć to samo, co Ty. Podejmować odpowiednie decyzje i generować nadwyżki gotówki. W ten sposób działają mądrze zarządzane firmy. Możesz to przenieść na grunt prywatny!
O ile jednak nie jesteś multimilionerem, zatrudnianie księgowości do monitorowania stanu Twojego rodzinnego budżetu wydaje się zbędną dramaturgią. Jesteś w stanie zrobić to samodzielnie.
Co pomoże Ci kontrolować budżet domowy?
- Zarobki – Podstawa, od której liczysz, na ile możesz sobie pozwolić lub z czego trzeba będzie zrezygnować. Oprócz stałej pensji są jeszcze dodatki, nadgodziny, premie za wyniki, bonusy kwartalne, sprzedaż staroci na portalach aukcyjnych, dodatkowa praca, zwrot podatku czy cokolwiek innego, co jest Twoim dochodem.
- Wydatki stałe – „Pewniaki”, jak: czynsz, zajęcia dodatkowe dzieci, rachunki za internet, telefon, telewizję itp. To najłatwiejsza część budżetu, bo co miesiąc płacisz te same kwoty. Dzięki nim określisz, choć przybliżoną minimalną wysokość kosztów życia. Przy okazji szybko sprawdzisz, czy wszystkie zobowiązania zostały już opłacone.
- Wydatki regularne – Podobne do poprzedniej grupy. To np. jedzenie czy paliwo do auta. Również ponosisz je każdego miesiąca, jednak te – są zawsze różnej wysokości, a możesz je określić jedynie w przybliżeniu.
- Wydatki nieregularne – Opłaty różniące się kwotą każdego miesiąca, ale niekoniecznie niezbędne do codziennego funkcjonowania. Są to np. wyjścia do restauracji, bilety do kina, książki itp.
- Wydatki cykliczne – Koszty, które ponosisz sporadycznie, ale są pewne i przeważnie występują w tym samym miesiącu w ciągu roku: ubezpieczenie OC, przegląd samochodu, podatek od nieruchomości, prezent urodzinowy dla żony czy wyrównanie niedopłaty za centralne ogrzewanie. Dzięki pilnowaniu takich kosztów nie tylko o nich nie zapomnisz i przygotujesz zawczasu odpowiednią kwotę, ale też będziesz w stanie skontrolować ich wysokość rok po roku.
- Oszczędności – To, ile Ci zostaje i co chcesz przeznaczyć na konkretny cel. Może na wakacje, kurs językowy czy nowy samochód? O tym, dlaczego w oszczędnościach ważny jest konkret, dowiesz się z przyszłych materiałów.
Jak widzisz, budżet pozwala Ci kontrolować wiele rzeczy, które dzieją się w Twoim portfelu nawet bez Twojej wiedzy. Popularną wymówką przed prowadzeniem budżetu jest „przecież ja to wszystko wiem”. Jestem przekonany, że gdybym zadał Ci pytanie o konkretną strefę, nie będziesz w stanie mi na nie odpowiedzieć. Nie ma w tym nic złego.
Po pierwsze, dlatego że dopiero zaczynamy i wkrótce poznasz potencjalne wycieki gotówki. Po drugie, dążysz do pozbycia się tych danych z głowy i przerzucenia ich do jak najwygodniejszego narzędzia. Te dane nie mają Cię przytłaczać i nie będziemy się szczypać o każdy grosz, bo nie na tym to polega.
Czym jest budżet domowy?
Wbrew powszechnej opinii spisywanie wydatków to nie to samo, co budżet domowy. Budżet domowy to narzędzie do monitorowania własnej sytuacji finansowej. Składa się z planowania zarobków i wydatków, ich bieżącego nadzorowania oraz przede wszystkim analizy i wyciągania z niej wniosków. Dopiero takie spięcie wszystkiego pozwala na podejmowanie racjonalnych decyzji finansowych.
Zauważ, że użyłem sformułowania planowanie wydatków. Budżet domowy to plan na przyszłość, a nie bierne notowanie przeszłości. To, co prowadzi większość osób, to jedynie spisywanie wydatków, a nie budżet domowy. Nijak nie prowadzi do zwiększenia świadomości na temat własnej sytuacji materialnej. Oczywiście, wprowadzanie paragonów do aplikacji czy arkusza jest bardzo ważne. To właśnie ta czynność pozwala ustalić, ile tak naprawdę wydajesz. Jednak samo notowanie kosztów nigdzie Cię nie zaprowadzi. Potrzebujesz do tego kolejnych elementów układanki. Przyjrzymy się każdemu z nich dokładniej w kolejnych materiałach. Dobry budżet domowy pozwoli Ci szybciej i skuteczniej realizować Twoje cele finansowe!
Jaki powinien budżet domowy?
Skoro korzystasz z tego materiału na platformie MultiLife, to zapewne masz do niego dostęp dzięki pracodawcy. Istnieje więc spora szansa na to, że część dnia gapisz się w tabelki Excela i absolutnie ostatnim, na co masz ochotę, to zasiadanie do niego na kolejne godziny w celu prowadzenia budżetu.
Ze mną nie będziesz tego robić. Trzymam się kilku zasad, dzięki którym poświęcam na budżet mniej niż 15 minut miesięcznie. Oczywiście konkrety poznasz w następnych materiałach, ale na rozgrzewkę - budżet powinien być:
- Prosty w obsłudze - Wybierz narzędzie, które najbardziej Ci odpowiada - arkusz, program, aplikację. Pobierz, przetestuj, skasuj i spróbuj innego rozwiązania. Pierwszy wybór nie zawsze jest najlepszy, a to, co polecają inni, nie musi być dla Ciebie odpowiednie. Każdy z nas ma inne potrzeby.
- Przejrzysty - Dziesiątki funkcji może dawać poczucie większej kontroli, ale też zaśmieca program, co szczególnie przeszkadza w aplikacjach mobilnych. Postaw na prostotę, a nie zrezygnujesz po tygodniu.
- Elastyczny - Tu akurat bardziej chodzi o Ciebie niż o narzędzie. Budżet nie zawsze się spina i jest to całkowicie normalne. Nie poddawaj tylko dlatego, że Twoje założenia rozmijają się z rzeczywistością. O to właśnie chodzi! Budżet jest od tego, żeby znaleźć to, co różni się od Twoich przewidywań i odpowiednio na to zareagować.
Na dziś wystarczy. Dobrze wiem, że wiele osób traktuje prowadzenie budżetu domowego jako przykry obowiązek. Zobaczysz, że można inaczej, a ja nie będę zarzucał Cię niepotrzebną wiedzą, bo to wcale nie jest skomplikowany temat.
Do następnego!