<iframe src="https://www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-NQRKNFQH&gtm_auth=6ykA1exRiHyCmKeVKe0Q2g&gtm_preview=env-1&gtm_cookies_win=x" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"></iframe></noscript>
ROZWÓJ

Dodatkowe koszty nieruchomości, o których musisz pamiętać

Kupno nieruchomości nawet na kredyt wiąże się z dużymi kosztami początkowymi. Wiesz już, że musisz zgromadzić odpowiedni wkład własny — najlepiej w wysokości przynajmniej dwudziestu procent. To jednak nie koniec Twoich wydatków. Spójrz, na co jeszcze musisz się przygotować, by nie być zaskoczonym podczas dopełniania transakcji.

Rafał Walaszek

Koszty związane z poszukiwaniem nieruchomości

Choć poszukiwania wymarzonej nieruchomości najczęściej kojarzą się z przejrzeniem ogłoszeń w kilku najpopularniejszych portalach, to nie zawsze są tam wszystkie oferty. Część rozchodzi się pocztą pantoflową, a część tylko między agentami nieruchomości, którzy korzystają ze wspólnych baz ogłoszeń.

Po ustaleniu konkretnej stawki najczęściej wyrażonej w procentach od kwoty transakcyjnej, agent rozpocznie przeszukiwanie ofert „spoza rynku” dopasowanych do Twoich kryteriów. Oczywiście nie jest to koszt obowiązkowy, bo odpowiednie mieszkanie jesteś w stanie znaleźć sam, ale jeśli masz bardzo specyficzne wymagania oraz przejrzałeś już wszystkie portale po kilka razy, to warto wziąć takie rozwiązanie pod uwagę.

Koszty notarialne

Taksa notarialna to wynagrodzenie notariusza za sporządzenie umowy sprzedaży, a konkretnie aktu notarialnego. Wysokość poniesionych opłat regulują odpowiednie przepisy. Koszt taksy jest zależny od ceny transakcyjnej nieruchomości i prezentuje się następująco:

 


Następny artykul Historia kredytowa
Poprzedni artykuł Wkład własny