Zadbaj o sen
Jednym z najczęstszych objawów stresu są trudności ze snem. Odpowiednia ilość snu jest podstawą naszego zdrowia. Kiedy zaczyna brakować nam snu, ma to wpływ na nasze myślenie i nastawienie, nasze ciało jest zmęczone i zaczynamy chorować. Trudności ze snem są dla nas sygnałem, że coś dzieje się w naszym życiu, przechodzimy stresujący okres.
Ruszaj się dla przyjemności
Wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej, 15-minutowy spacer każdego dnia, joga, pływanie, w dużej mierze wpływają na poprawę naszego stanu psychofizycznego i zdrowy sen.
Każdy z nas ma inny rytm okołodobowy. Jedni z nas funkcjonują lepiej wczesną porą, inni późniejszą porą. Warto obserwować siebie, by zorientować się, jak możemy wykorzystać dobę. By się o tym przekonać i nabyć tego rodzaju wiedzę, należy obserwować i słuchać swojego ciała i umysłu – co ma nam do powiedzenia, o czym chce nas poinformować.
Bądź dla siebie dobry/dobra
Popracuj nad swoim wewnętrznym głosem: wewnętrznego krytyka vs. wspierającego rodzica. Kim jesteś teraz bardziej? Wspieraj siebie w swoich działaniach, nie krytykuj, że z czymś nie dałeś/łas sobie rady – ucz się na błędach, nabieraj doświadczenia, idź do przodu.
Postaw na rozwój
Wybierz coś, czego do tej pory nie miałeś/miałaś okazji robić, naucz się czegoś nowego. Rób to zgodnie z własnym tempem, nie wywieraj na sobie presji, nie miej wyrzutów sumienia, że być może według Ciebie zbyt długo czekasz na efekty nowych, nabywanych umiejętności, daj sobie czas.
Zadbaj o zdrowe odżywianie
Skonsultuj się z dietetykiem, który pomoże Ci ustalić, co i w jaki sposób możesz zrobić, by wprowadzać w życie zdrowe nawyki żywieniowe. W końcu jesteśmy tym, co jemy!
Zadbaj o swój oddech
Odpowiednie dotlenienie jest niezbędne dla utrzymania zdrowia. Redukuje stres, poprawia pracę mózgu i całego ciała, dodaje energii. Nawet 15-minutowy spacer może przynieść nam bardzo wiele korzyści w tym zakresie! Każdy wydech to usuwanie zbędnych substancji, a wdech to coś nowego, potrzebnego – odnowa. Skupienie się na oddechu sprawia, że jesteśmy tu i teraz, a także zwiększa świadomość ciała.
Praktykuj uważność
Uważność to świadome doświadczanie tego, co się z nami dzieje, obserwowanie oddechu, swoich myśli i uczuć. Bez osądzania czy negowania. Świadoma uważność wpływa na zmiany w naszym nastawieniu do wielu rzeczy. Wpływa na obraz samego siebie, a przez to na obraz świata, w którym funkcjonujemy.
Poprzez regularne angażowanie uwagi, ćwiczenia oddechowe i medytację możemy lepiej odczytywać, wychwytywać i reagować na sygnały płynące z ciała. Zrozumienie tego, co dzieje się w naszym ciele, czyli w nas samych, daje możliwość wpływu i zmiany naszego stanu zdrowia, a przez to – jakości życia. Możemy mieć naprawdę duży wpływ na to, co się z nami dzieje, jak myślimy, czujemy i funkcjonujemy! Czy świadomość tej wiedzy nie wpływa od razu lepiej na Twoje samopoczucie?
Uprawiaj sport
Regularne uprawianie aktywności fizycznej ma wpływ zarówno na naszą kondycję fizyczną, jak i psychiczną. Ruch odgrywa istotną rolę w redukcji stresu, z którym zmaga się każdy z nas w swoim życiu. Aktywność fizyczna sprzyja profilaktyce związanej ze zdrowiem psychicznym. Wysiłek fizyczny powoduje wyrzut endorfin, które są odpowiedzialne za dobre samopoczucie. Nazywane „hormonami szczęścia”, mają również działanie znieczulające, minimalizujące odczucia bólowe. Oprócz tej substancji, podczas wysiłku fizycznego organizm wytwarza także m.in. dopaminę czy serotoninę, która działa uspokajająco i antydepresyjnie. Wpływa również na jakość naszego snu, co wiąże się z kolei z lepszą koncentracją uwagi i lepszym funkcjonowaniem procesów poznawczych.
Jeżeli będziesz zaspokajać przede wszystkim swoje potrzeby, wówczas będzie Ci łatwiej zadbać także o potrzeby innych. Pamiętaj również, że możesz prosić o pomoc bliskie osoby, znajomych, przyjaciół, rodzinę. Zawsze warto też skorzystać z profesjonalnego wsparcia i porozmawiać z psychologiem, który pomoże Ci w spojrzeniu na trudności z innej perspektywy i posłuży fachową wiedzą oraz udzieli merytorycznego wsparcia.