Bezsenność może objawiać się poprzez regularne problemy z zaśnięciem, większą ilość przebudzeń w trakcie nocy oraz spłycony sen, który uniemożliwia pełną regenerację organizmu. Wielu pacjentów doświadcza wszystkich tych objawów jednocześnie, co przekłada się na ogromne zmęczenie w trakcie dnia. Jeżeli chodzi o czas, w którym towarzyszą nam trudności ze snem, kiedy dotyczą one kilku nocy, wówczas oceniamy to jako fizjologiczną reakcję organizmu na stres. Jeśli problemy utrzymują się do kilku tygodni, mówimy wówczas o bezsenności krótkotrwałej. Miesiąc problemów ze snem możemy już natomiast uznać jako chorobę - bezsenność.
Objawy bezsenności przewlekłej trwają zdecydowanie dłużej niż miesiąc.
W zdiagnozowanych problemach ze snem, występuje co najmniej kilka nieprzespanych nocy w ciągu tygodnia, które wpływają na nasze funkcjonowanie następnego dnia Pojedyncze, nieprzespane noce, mogą zdarzyć się nawet zdrowym osobom - nie jest to jeszcze powód do niepokoju. Warto jednak już wtedy profilaktycznie zwrócić uwagę na swoją rutynę przed zaśnięciem i regularność snu.
Stres związany z zasypianiem i obawy dotyczące bezsenności tylko pogarszają sprawę, paradoksalnie wpływają na pogłębienie jej objawów. Najważniejsze jest w takim wypadku zachowanie spokoju.
Osoby, które martwią się problemami ze snem, często wpadają w błędne koło bezsenności.
Wielu pacjentów zaczyna odczuwać niepokój już w trakcie dnia, o to jak będzie wyglądać ich kolejna noc.
Bezsenność ma negatywny wpływ na nasze funkcjonowanie w ciągu dnia. Po nieprzespanej nocy jesteśmy zmęczeni fizycznie i psychicznie. Pacjenci doświadczają często obniżenia koncentracji uwagi, problemów z pamięcią, senności, spadku energii, a wraz z tym motywacji, rozdrażnienia, smutku, zaburzeń nastroju, zaburzeń zachowania, np. impulsywności, czy nawet agresji. Często zamartwiają się o swój sen, zdarza się, że pacjenci wycofują się ze swoich obowiązków, gorzej funkcjonują w sferze zawodowej, społecznej czy rodzinnej.
Nasz organizm reagując na bezsenność uwalnia hormony stresu i uruchamia reakcję „walki lub ucieczki”. Kiedy stres w naszym życiu staje się coraz bardziej powszechny, potrzeby organizmu takie jak sen, schodzą na dalszy plan. Każda kolejna noc to następny, pełen stresu dzień. Im bardziej martwimy się tym w trakcie dnia, tym ciężej jest później zasnąć wieczorem. Stres może
w pewnym momencie ustąpić, ale mechanizm błędnego koła pozostaje. Organizm pozostaje w stanie ciągłej gotowości, ciężko jest uspokoić myśli, głowa nie chce się wyłączyć.
Taki tryb pobudzenia organizmu, utrzymuje się u chorego nawet po zaśnięciu. Pacjenci śpią czujne, płytko, może ich wybudzić nieznaczący szelest. Stan ten nazywamy nadmiernym wzbudzeniem. Takich objawów pacjent może doświadczać przez cała dobę.
Bezsenność jest więc niebezpiecznym zaburzeniem, które całkowicie odbiera komfort życia. Jeśli doświadczasz opisanych objawów jak najszybciej udaj się do lekarza i zrób krok w stronę powrotu do zdrowej regeneracji.