<iframe src="https://www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-NQRKNFQH&gtm_auth=6ykA1exRiHyCmKeVKe0Q2g&gtm_preview=env-1&gtm_cookies_win=x" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"></iframe></noscript>
ROZWÓJ

Jak kategoryzować wydatki

Do stworzenia sprawnie funkcjonującego budżetu domowego potrzebujesz jasnego podziału swoich wydatków na odpowiednie kategorie. Dziś poznasz metody szybkiej i sprawnej kategoryzacji kosztów. Czytelna kategoryzacja wydatków w budżecie pozwoli Ci uzyskać przejrzysty raport domowych finansów, zamiast bezużytecznego spisu kosztów. Dzięki niej szybko określisz, w którym miejscu masz największe „przecieki”.

Rafał Walaszek

Jeżeli zaczynasz prowadzić budżet domowy, to wpadniesz do jednej z grup:

  1. Fanatyków kontroli – Jeszcze przed spisywaniem swoich wydatków pobierają największy w internecie arkusz Excela, a potem rozszerzają go o kolejne podkategorie. W efekcie tworzy to ponad 300 pozycji do śledzenia. Z pozoru to świetna i dokładna kontrola prawda? Nieprawda. Już po dwóch tygodniach zauważysz, że taki budżet to przerośnięty gniot, a Ty nie wykorzystujesz nawet połowy. Zauważysz też, że niektóre podkategorie sprowadzają się do 1 lub 2 płatności w ciągu całego roku. Pozbywaj się nadmiaru. Sam co roku wyrzucam z budżetu zbędne pozycje, które tylko zajmują miejsce w arkuszu.
  2. Typowych luzaków – Od razu zaczynają spisywać koszty do tak ogólnych kategorii, jak dom czy rachunki. Tworzą podział na 5 do 8 grup wydatków, które nie mówią im zupełnie nic. W pozycji rachunki na koniec miesiąca jest 980 zł, ale ile z tego poszło na prąd, wodę, czynsz, gaz lub kablówkę? Nikt tego nie wie. I nikt się nie dowie, dopóki nie wprowadzi się lepszej organizacji.
  3. Mistrzów budżetu – Natychmiast wiedzą, jakie koszty muszą kontrolować i tworzą kategorie wraz z odpowiednimi podkategoriami. Nie jesteś w tej grupie, ale nie przejmuj się. Nikt nie jest. Każdy początkujący musi przebrnąć przez jedną z poprzednich grup i może to trwać latami. Pamiętasz swoje stare zdjęcia? Myślałeś wtedy, że wyglądasz jak milion dolarów, a teraz wstydzisz się ich nawet przed sobą. Z budżetem będzie dokładnie tak samo.

Sposoby kategoryzacji wydatków

Pamiętaj, że budżet domowy to narzędzie, które przede wszystkim ma odpowiadać Twoim potrzebom, ale jednocześnie spełniać swoje zadanie. Na etapie tworzenia kategorii nie tylko rozdzielasz potencjalne wydatki, ale także planujesz, gdzie mają powędrować Twoje pieniądze i w jakiej ilości.

Hierarchia kategorii

To najprostsza część budowania budżetu. Odpowiedz sobie na pytanie, które wydatki są dla Ciebie najważniejsze i w jakiej kolejności.

Podstawowo Twoja rodzina musi jeść, mieć gdzie mieszkać, zachować zdrowie, dojechać do pracy, żeby na to wszystko zarobić itd. Krok po kroku tworzysz szkielet budżetu domowego. Ogranicz się do niezbędnego minimum i stwórz tylko kilka kategorii.

  1. Jedzenie
  2. Dom
  3. Transport
  4. Opieka zdrowotna i higiena
  5. Kredyty i pożyczki
  6. Oszczędności
  7. Ubrania
  8. Rozrywka

U każdej osoby ta kolejność może wyglądać inaczej.

 


Następny artykuł Spisywanie wydatków
Poprzedni artykuł Czym jest budżet domowy i po co go mieć?