<iframe src="https://www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-NQRKNFQH&gtm_auth=6ykA1exRiHyCmKeVKe0Q2g&gtm_preview=env-1&gtm_cookies_win=x" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"></iframe></noscript>
ROZWÓJ

Stałe czy zmienne - które oprocentowanie warto wybrać?

Biorąc kredyt hipoteczny musisz podjąć kilka ważnych decyzji, które wpłyną na jego ostateczny koszt. Jedną z tych decyzji będzie wybór oprocentowania — stałego lub zmiennego. Każde z nich ma swoje wady i zalety, które musisz wziąć pod uwagę.

Rafał Walaszek

Czym jest oprocentowanie zmienne?

To podstawowy rodzaj oprocentowania spotykany na polskim rynku kredytów hipotecznych. Oprocentowanie składa się z marży banku oraz WIBOR-u, czyli stawki, po jakiej banki pożyczają między sobą pieniądze. Kredyt o zmiennym oprocentowaniu opiera się więc na aktualnych stopach procentowych.

Stopy procentowe są zależne od decyzji Rady Polityki Pieniężnej, więc w przypadku wyboru zmiennego oprocentowania, to na kredytobiorcy ciąży całe ryzyko. Wysokość raty może zarówno się zmniejszyć, jak i zwiększyć. Przed podjęciem świadomej decyzji warto prześledzić historię wskaźnika WIBOR.

 


Następny artykuł Czas trwania kredytu
Poprzedni artyukuł Raty równe vs malejące