Z tego artykułu dowiesz się:
- Dlaczego dbanie o zdrowie pracowników jest kluczowe dla Twojej organizacji?
- Jakie są koszty generowane przez wysoką absencję?
- Jakie rozwiązania praktykują nowoczesne firmy w zakresie promocji zdrowia?
- Jak i dlaczego unikać prezenteizmu?
Przydatna definicja: Centralny Instytut Ochrony Pracy wskazuje, że absencja rozumiana może być jako utracony czas pracy, w tym artykule skupiamy się jednak wyłącznie na absencji chorobowej z powodu choroby własnej, a nie np. opieki nad osobą chorą [1].
Zdrowie – kluczowa inwestycja
Nowoczesne firmy dokładają wszelkich starań, żeby zapewnić pracownikom odpowiednie warunki, ale także narzędzia ułatwiające dbanie o zdrowie, np. pakiety i usługi medyczne. Dlaczego to takie ważne? Inaczej mówiąc – co daje firmie zdrowy pracownik i jak firma traci na chorobach pracowników?
- Zyski
Czas to pieniądz. Co do tego nie ma wątpliwości, zwłaszcza gdy pod uwagę weźmiemy czas absencji pracowników. Jak się okazuje, każdy procent absencji chorobowej odpowiada utracie 0,7% zysku przedsiębiorstwa [3].
- Koszty
Utrata zysków to jedno, istotne są także koszty – i to nie tylko te oficjalne, związane wprost z danym pracownikiem, ale także koszty zastępstw (w tym także rekrutacji i przeszkolenia nowej osoby), ewentualnych nadgodzin czy obsługi administracyjnej [1]. W efekcie dbanie o zdrowie pracowników przynosi korzyści ekonomiczne w postaci ograniczenia kosztów, które kształtuje się na poziomie od kilku do 70% [6].
- Wizerunek
Dbanie o dobrostan pracowników to nie tylko mniejsza absencja, ale także lepszy wizerunek wśród kandydatów do pracy [3]. Specjaliści będą chętniej wybierać taką firmę, a obecni pracownicy poczują się bezpieczni i „zaopiekowani”.
- Efektywność
Już zwykły katar, którego część z nas nie traktuje nawet jako choroby, zmniejsza wydajność o 20% [4]. Nic dziwnego – zdrowie realnie wpływa na szybkość i jakość pracy. Pamiętajmy też, że błędy popełniane przez rozkojarzonych, chorych pracowników mogą być już nie tylko kosztowne, ale i niebezpieczne.
- Atmosfera
Zdrowie wpływa na jakość komunikacji między pracownikami [7]. Nawet niewielkie przeziębienie może oznaczać, że pracownik przyjdzie do pracy rozdrażniony, a negatywne emocje wpłyną na cały zespół. Na atmosferę pracy źle oddziałują także nadgodziny i konieczność częstego zastępowania nieobecnych osób.
Czy firma może przeciwdziałać absencji?
Jak najbardziej. W 2012 roku Eurostat przeprowadził badania, które wykazały, że ok. 26% ogólnej absencji pracujących wynika z chorób związanych z pracą [6]. Oczywiście w obecnych czasach te wyniki zostały zachwiane przez pandemię, a następnie – idącą za nią falę problemów psychicznych pracowników. Trzeba jednak przyznać, że mimo upływających dekad, wiele firm wciąż nie odrobiło lekcji polegającej na stworzeniu higienicznego i zdrowego środowiska pracy, które samo w sobie jest kluczem do zmniejszenia absencji chorobowej. Tymczasem właściwie dobrane działania mogą ograniczyć wydatki przedsiębiorstwa spowodowane absencją od kilku nawet do 70% [3].
BHP to jednak nie wszystko. Istotna jest także sama kultura pracy. Okazuje się, że nawet do 70% zwolnień ze wskazaniem „chory może chodzić” lub przyznawanych w ramach opieki nad członkiem rodziny, wykorzystuje się jako swego rodzaju ucieczkę od pracy. Takie działania mają stanowić średnio aż 10% absencji chorobowej [3].
Widać wyraźnie, że różne rodzaje absencji generowane są przez całkowicie odmienne czynniki. Pierwszym krokiem w jej przeciwdziałaniu, powinno być więc zweryfikowanie, do jakiego obszaru należy. Najczęściej wyróżnia się trzy następujące:
- naturalna – pracownik faktycznie choruje;
- szara – pracownik nie jest chory, ale przedłuża faktyczne zwolnienie, unika powrotu do pracy (“łatwy” dostęp do zwolnień, brak motywacji do pracy itp.);
- zawodowa – tzw. patologiczna, pracownik wykorzystuje możliwość zwolnienia, żeby pobierać świadczenia bez pojawiania się w pracy [7].
W szczególności interesuje nas pierwszy punkt – jest on bowiem możliwy do skorygowania przez wprowadzenie zmian higieny i kultury pracy, które będą w dużej mierze uniwersalne.
W przypadku absencji szarej i zawodowej często w grę wchodzą czynniki indywidualne dla danej firmy, między innymi jakość zarządzania czy źle zaprojektowane wskaźniki i procesy [3].
Uwaga – zminimalizowanie absencji powinno być traktowane jako działanie systemowe. Należy zacząć od ustalenia realnych przyczyn i rodzaju absencji, a następnie opracować politykę absencyjną, obejmującą cały kompleks działań i rozwiązań.
Minimalna absencja naturalna – czyli jak zadbać o zdrowie pracownika?
Według najnowszego dostępnego raportu ZUS w 2021 roku przyczyny absencji chorobowej polskich pracowników kształtowały się następująco:
Widzimy więc już na pierwszy rzut oka, że odpowiednie, systemowe działania mogą zmniejszyć poziom absencji chorobowej – duża część schorzeń związana jest bowiem z kwestiami bezpieczeństwa i higieny pracy. I tak na przykład choroby układu kostno-stawowego czy mięśniowego mogą być skorelowane z właściwie przygotowanymi stanowiskami pracy, natomiast troska o układ oddechowy pracowników to między innymi odpowiednia klimatyzacja i właściwie wentylowane pomieszczenia.
Co ważne, na wszystkie wyżej wymienione choroby ogromny wpływ ma też odpowiedni styl życia. I tu przechodzimy do clue – lepiej zapobiegać niż leczyć. Tylko jak zapewnić zespołowi odpowiednią profilaktykę?
Rozwiązania wspierające profilaktykę zdrowotną
- Odrobienie lekcji COVIDowych – pandemia nauczyła nas, że pozytywny wpływ na zdrowie mają rozwiązania takie jak właściwy dystans między pracownikami, urządzenia i płyny do odkażania rąk, instrukcje właściwych zachowań, odpowiednia wentylacja pomieszczeń – warto o nie dbać w dalszym ciągu. Mniejszej absencji – zwłaszcza w okresach częstych zachorowań, może sprzyjać także praca hybrydowa.
- „Zdrowa” infrastruktura – poza zadbaniem o ergonomiczne stanowiska i odpowiednie oświetlenie warto wygospodarować także przestrzeń sprzyjającą zdrowemu stylowi życia. W przypadku dużych firm mogą to być osobne siłownie, szatnie i prysznice dla dojeżdżających do pracy rowerem czy sale relaksu pozwalające wyciszyć się po stresujących spotkaniach.
- Zorganizowane zajęcia – od firmowej jogi, przez webinary poświęcone zdrowiu, po możliwość skorzystania z masażu czy konsultacji z ekspertem np. fizjoterapeutą – liczba takich rozwiązań jest dziś praktycznie nieograniczona.
- Stwarzanie okazji – w natłoku obowiązków łatwo zapomnieć o regularnych badaniach, warto więc wprowadzić w firmie eventy np. dni powiązane z jakimś schorzeniem albo wprowadzać elementy grywalizacji, motywując do ruchu.
- Właściwe benefity – karta umożliwiająca wstęp na siłownię czy opieka medyczna to dziś już zaledwie podstawa. Warto zapewnić pracownikom na przykład możliwość telekonsultacji ze specjalistami czy dostęp do ważnych badań profilaktycznych.
Najlepsze efekty daje rzecz jasna synergia rozwiązań – na przykład tworząc Dzień Wiedzy o Alergii, możemy połączyć benefity (np. pakiet alergiczny oddechowy lub pokarmowy dostępny w ramach MultiLife) z odpowiednim webinarem oraz grywalizacją (np. quiz dla pracowników).
Wiemy już co robić, a jakie działania mogą zaszkodzić firmie?
W dużej mierze te, które wynikają z… przesadnej walki z absencją chorobową. Tak zwany prezenteizm – czyli tendencja pracowników do przychodzenia do pracy mimo choroby, może sprawić, że na zwolnieniu „wyląduje” cały dział. Ponadto, jak wynika z badań dr Małgorzaty Pęciłło z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego, koszty obecności chorych pracowników w pracy mogą znacznie przewyższać koszty ponoszone przez pracodawcę z tytułu ich absencji [9]. Warto więc zadbać o odpowiednią kulturę firmową oraz rodzaj umów, który zapobiegnie tego typu działaniom.
Tworząc zdrowe i przyjazne środowisko pracy oraz dając pracownikowi narzędzia i możliwość profilaktyki czy leczenia, ograniczamy tego typu zagrożenia. W efekcie tworzymy efektywną organizację, generującą zyski i przy tym przyjazną dla pracowników.
Źródła:
1. https://wskaznikihr.pl/biblioteka/absencja_chorobowa_w_polsce_644d617f.
2. https://wskaznikihr.pl/biblioteka/jak_radzic_sobie_z_absencja_wsrod_pracownikow__ac45ae20.
3. https://www.pulshr.pl/rynek-zdrowia/jak-ograniczyc-absencje-chorobowa-pracownikow-oto-wskazowki,69152.html.
4. https://ipri.com.pl/blog/2020/10/19/prezenteizm-nieefektywna-obecnosc-w-pracy/.
5. https://zielonalinia.gov.pl/-/presenteeism-czyli-chory-w-pracy-28663.
6. https://www.ciop.pl/CIOPPortalWAR/appmanager/ciop/pl?_nfpb=true&_pageLabel=P30001831335539182278&html_tresc_root_id=300001810&html_tresc_id=300001824&html_klucz=19558&html_klucz_spis=.
7. https://www.magazynrekruter.pl/absencja-chorobowa-kiedy-staje-sie-problemem/.
8. https://www.zus.pl/documents/10182/39590/Absencja+chorobowa_raport_2021.pdf/8ca8025c-f6dc-b02c-a7e4-5aa99d28af9a?t=1652869131280.
9. https://www.ciop.pl/CIOPPortalWAR/appmanager/ciop/pl?_nfpb=true&_pageLabel=P30001831335539182278&html_tresc_root_id=300001810&html_tresc_id=300003928&html_klucz=19558&html_klucz_spis=.